2012. május 18., péntek

A védőital!!!

Nagy hőség - védőital és több pihenő idő

A munkavédelmi törvény (33. paragrafus 1. bekezdése) úgy rendelkezik, hogy a munkavégzéshez megfelelő környezet szükséges. Ez azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű levegőt kell biztosítani a dolgozók számára.
E törvény egyik végrehajtási rendelete (3/2002. (II.8.) SZCSM-EÜM rendelet) szól arról, melyek a konkrét munkavédelmi követelmények.
Az idézett rendelet írja elő azt, hogy a különböző típusú, (pl. szellemi, fizikai) munka esetében milyen kell, hogy legyen a levegő hőmérséklete. Van előírás a hideg és a meleg évszakra is. Az utóbbi évszakra vonatkozó előírások a következők:

Szellemi munka
21-24 fok
Könnyű fizikai munka
19-21 fok
Közepesen nehéz fizikai munka
17-19 fok
Nehéz fizikai munka
15-17 fok
(A jogszabályban leírt hőmérséklet nem az egyszerű hőmérővel mért értéket jelenti, hanem figyelembe veszi a hősugárzás és a légmozgás hatását is, amellyel korrigálják a mért hőmérsékleti értéket.)

Amennyiben akár zárt, akár szabad térben végzett munka esetében a munkahely hőmérséklete meghaladja a 24 fokot, védőitalt kell biztosítani a dolgozóknak, legalább fél óránként 14-16 fokos ivóvizet. (Vagyis nem kötelező az ásványvíz.) E célra alkalmas az ízesített, alkoholmentes ital is, ennek cukortartalma nem haladhatja meg a 4 súlyszázalékot.

A 26/1996. (VIII.28.) NM rendelet nyomán bizonyos munkatípusnál, bizonyos hőmérséklet esetén 1 órán belül pihenő időt kell adni a dolgozóknak, a hőmérséklet növekedése esetén egyre nő az egy órán belüli pihenő idő aránya. Például közepesen nehéz fizikai munka esetében 30,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 28,5 foknál egy órán belül 25 százalék (vagyis negyedóra) a pihenő idő. Közepesen nehéz fizikai munka esetében 31,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 30 foknál már ötven százalék (félóra) egy órán belül a pihenő idő. Közepesen nehéz fizikai munka esetében 32,5 foknál, nehéz fizikai munka esetében 31 foknál már 75 százalék a pihenő idő. Ezeket nem lehet úgy értelmezi, hogy napi 4 vagy 2 órát kell dolgozni és utána haza lehet menni, a pihenő időt minden órában ki kell adni. Ha az előbb említettnél magasabb a hőmérséklet, akkor hővédő (vagyis fényvisszaverő) öltözetben lehet dolgozni. Kritikus hőmérsékleti határnak számít, amikor a munkavállaló testhőmérséklete meghaladja a 38 Celsius fokot, ebben az esetben a továbbiakban munka nem végezhető, illetőleg a hatóságnak a munkavégzést meg kell tiltania.

E rendeletek betartását az ÁNTSZ jogosult ellenőrizni, azért, mert a leírtak elsősorban a munkaegészségügy részét képezik.
Az OMMF többnyire akkor tart ellenőrzést ebben az ügyben, ha bejelentés érkezik a felügyelőségre, illetve a nagy meleg baleset kialakulásának közvetlen veszélyét hordja magában.

Bárki (munkáltató, dolgozó) felvilágosítást kaphat a fenti témakörben az OMMF, illetve az ÁNTSZ által működtetett zöld számon, munkaidőben.

OMMF
06-80-204-292
ÁNTSZ
06-80-204-264



Ez a törvényi rész…

A gyakorlati rész az,hogy a Sima Út Kft-nél vagy ritkán vagy soha nem kapnak a parkolóőrök a törvény által neki előirt védő italt meg nagy melegekben sem.
Ha valaki ezért szólni mer az büntetésben részesül….

Persze a Sima Út Kft védelmében mondjuk azt el,hogy ők úgy vannak vele a parkolóőrök úgyis zsebre dolgoznak férjen már bele az a napi 500 forint amit hűsítőre költenek….
Ne terheljék ezt is a cégre.
Mindenestre a Böp Kft-nél is ez volt az álláspont a Sima Út Kft is átveszi ezt az érdekes gyakotlatot.

Nincsenek megjegyzések: